PLEASE HELP 1-A researcher studying the nutritional value of a new candy places
ID: 1009096 • Letter: P
Question
PLEASE HELP
1-A researcher studying the nutritional value of a new candy places a 3.00-gram sample of the candy inside a bomb calorimeter and combusts it in excess oxygen. The observed temperature increase is 2.55 °C. If the heat capacity of the calorimeter is 37.10 kJ·K–1, how many nutritional Calories are there per gram of the candy?
2-In a constant-pressure calorimeter, 50.0 mL of 0.340 M Ba(OH)2 was added to 50.0 mL of 0.680 M HCl. The reaction caused the temperature of the solution to rise from 23.68 °C to 28.31 °C. If the solution has the same density and specific heat as water (1.00 g/mL and 4.184 J/g·K, respectively), what is H for this reaction (per mole of H2O produced)? Assume that the total volume is the sum of the individual volumes.
3-If the heat of combustion for a specific compound is -1470.0 kJ/mol and its molar mass is 52.79 g/mol, how many grams of this compound must you burn to release 678.20 kJ of heat?
Explanation / Answer
1.
q = Cp*DT
heat released = 37.1*2.55 = 94.605 kj
heat released = 94.605 kj = 22.611 kcal
nutritional Calories = 22.611*10^3/3 = 7537 cal/gram
2. Ba(OH)2 + 2HCl ---- > BaCl2(aq) + 2H2O(l)
No of mol of Ba(OH)2 = 50/1000*0.34 = 0.017 MOL
No of mol of HCl = 50/1000*0.68 = 0.034 mol
heatreleased = msDT
= 100*4.184*(28.31-23.68)
= 1937.2 joule = 1.937 kj
DHrxn = 1.937*1/0.017 = 113.94 kj
per mol of water = 113.94/2 = -56.97 kj/mol
3)
No of mol of compound required = 678.2/1470 = 0.461 mol
mass of compound required = 0.461*52.79 = 24.33 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.