Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. You

ID: 1008919 • Letter: T

Question

This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. You are given a 1.50 g mixture of sodium nitrate and sodium chloride. You dissolve this mixture into 100 mL of water and then add an excess of 0.500 M silver nitrate solution. You produce a white solid, which you then collect, dry, and measure. The white solid has a mass of 0.669 g. a If you had an extremely magnified view of the solution (to the atomic molecular level), list the species you would see (include charges, if any). (Enter multiple answers as a comma-separated list) b) Write the balanced net ionic equation for the reaction that produces the solid. Include phases and charges. (Use the lowest possible coefficients. Use the pull-down boxes to specify states such as (aq) or (s). If a box is not needed, leave it blank.) c) Calculate the percentage of sodium chloride in the original unknown mixture. %MaCl

Explanation / Answer


NaCl + NaNO3 + AgNO3 -----> AgCl + 2 NaNo3
in the solution we observe Na+ , NO3- and AgCl solid
net ionic equation is
Ag+ (aq) + Cl-(aq) -----> AgCl(s)
mass of AgCl = 0.669 g
number of moles of AgCl = 0.669/143.32 = 0.004668 moles
so number of moles of NaCl = 0.004668
because 1 mole of NaCl produces 1 mole of AgCl
mass of NaCl = 0.004668 * 58.5 = 0.2731 g
percentage of NaCl = 0.2731/1.5 *100 = 18.21 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote