You are trying to reproduce experimental data from the previous student in the l
ID: 1008665 • Letter: Y
Question
You are trying to reproduce experimental data from the previous student in the lab. He/she had reported that the enzyme under investigation has a k_cal of 1875 s^-1 and a catalytic efficiency of 7.5 10^7 M^-1 s^-1. What is the Km of this enzyme? In repeating the measurement, you want to have a vmax of 10 mM s^-1 (as this is easy to measure). How much enzyme should you use? Provide your result in muM. Calculate at which substrate concentrations in muM you should measure the initial rate v_0 to obtain the following values: Create a predicted Michaelis-Menten plot for your enzyme. Draw a predicted Lineweaver-Burke plot for your enzyme.Explanation / Answer
a) catalytic efficiency(e) is defined as kcat / KM
e = kcat / KM
KM = kcat / e
we know the two values
So, KM = 1875 / 7.5 *107 = 250 * 10-7 M = 25 * 10-6 M
vmax = kb * [E0]
we know that kcat = kb
Hence vmax = kcat * [E0]
[E0] = vmax / kcat = 10 / 1875 mM = 5.33 * 10-3 mM = 5.33 uM.
C) Now, you have everything required in Michaelis-Menten equation. Just sustitute the values in the Michaelis-Menten equation and find the values of [Substrate] for each value of v0 .
Thank You
Thank You
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.