You are trying galvanize a steel pipe... essentially plate zinc onto a pipe. If
ID: 1007930 • Letter: Y
Question
You are trying galvanize a steel pipe... essentially plate zinc onto a pipe. If you have steel pipe in a solution of zinc chloride and pass a current of 2.5 A for 3.0 hours, how many grams of Zinc will you plate onto the pipe? If you have a voltaic cell made up of one half-cell with a silver electrode and a 0.025 M silver chloride solution and one half-cell with a cadmium electrode and a 0.52 M Cd(NO_3)_2 solution, what will be the actual cell potential? (To be sure of getting the exact answer, use the reduction potentials from the back of the textbook, not the internet.)Explanation / Answer
4. faradays first law
w = zit
= (32.69/96500)*2.5*3*60*60
= 9.14 grams
5. 2Ag^+(aq) + Cd(s) ----> Cd^2+(aq) + 2Ag(s)
E0cell = Ec - Ea
= 0.8 - (-0.4) = 1.2 v
Ecell = E0cell - 0.0591/nlog(Cd^2+)/(Ag+)^2
= 1.2-(0.0591/2)log(0.52/0.025^2)
= 1.113 v
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.