3. a. Enzyme X is a muscle enzyme that catalyzes the following reaction: A -> B
ID: 1007336 • Letter: 3
Question
3. a. Enzyme X is a muscle enzyme that catalyzes the following reaction: A -> B The turnover number (catalytic rate constant kcat) for the reaction is 50 sec-1 . How long does it take for one molecule of enzyme X to produce one molecule of B?
b. You grind up a muscle tissue sample and assay its rate with a concentration of A which is 4Km. A reaction rate of 8 µmole/min/ml muscle extract is obtained. What is the concentration of enzyme X in the extract? (Hint: start with the Michaelis-Menten equation and use the turnover number from part a above).
c. Enzyme Y is an isoform of X that catalyzes the same reaction (A B), but with different kinetics. Enzyme Y has a molecular weight of 40,000. Under zero order conditions, a 1 mg/ml solution of pure enzyme Y gives a velocity of 800 µmole B/min/ml. How many molecules of B are produced per molecule of Enzyme Y per min?
Any help is really appreciated! This one is tough.
Thank you
Explanation / Answer
3.(a): Given the turnover number, Kcat = 50 sec-1.
i.e the enzyme X produces 50 molecules of B in 1 second.
Hence time required by enzyme X to produce 1 molecule of B = 1/50 sec-1 = 0.02 sec (answer)
(b): Given subtrate, A concentration, [A] = 4Km
Reaction rate, V = 8 µmole/min/ml
Applying Michaelis-Menten equation
V = Vmax x [A] / (Km + [A])
=> 8 µmole/min/ml = Vmax x 4Km / (Km + 4Km)
=> 8 µmole/min/ml = 4VmaxKm / 5Km
=> Vmax = 40 / 4 = 10 µmole/min/ml
Also given turnover number, Kcat = 50 sec-1 = (50 / sec) x (60 sec / 1 min) = 3000 min-1
=> Kcat = 3000 min-1 = Vmax / [E]T
=> 3000 min-1 = (10 µmole/min/ml) / [E]T
=> [E]T = (10 µmole/min/ml) / 3000 min-1 = 3.33x10-3 µmole / ml (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.