Cyclohexene 20ml 0.20 moles 0.20 moles Water 8ml 0.44 moles | Concentrated Sulfu
ID: 1005223 • Letter: C
Question
Cyclohexene 20ml 0.20 moles 0.20 moles Water 8ml 0.44 moles | Concentrated Sulfuric acid 16ml 0.30 moles Additional information: Boiling points of Azetrope Mixtures Cyclohexene water azetrope 71 degree Celsius Cyclohexane water azetrope 98 degree Celsius Given theoretical yield and quantities of reactants in moles. From these quantities, determine limiting reactant. Convert moles cyclohexanol to milliliters (moles rightarrow grams rightarrow milliliters) Mole ratio: For all reactants - cyclohexene, water and sulfuric acid Determine "Theoretial value" Calculate "Used column" rightarrow Moles reactant/moles limiting reactantExplanation / Answer
During cyclohexene to cyclohexanol conversion, acid is excess in quantity so cyclohexene is the limiting reagent.
0.2 moles of cyclohexexne theoritically produces 0.2 moles of cyclohexanol
Therefore, cyclohexanol produced = 0.2 X 100.16 = 20.03 gr
Volume of cyclohexanol obtaines = wt./density = 20.03/0.962 = 20.82 mL
Mole ratio of all reactants,
for cyclohexene = moles of cyclohexene/ total moles = 0.2/0.94 = 0.213
for sulpuric acid = moles of sulpuric acid/ total moles = 0.44/0.94 = 0.468
for water = moles of water / total moles = 0.3/0.94 = 0.319
best wishes.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.