A gas is compressed from an initial volume of 5.60 L to a final volume of 1.20 L
ID: 1004466 • Letter: A
Question
A gas is compressed from an initial volume of 5.60 L to a final volume of 1.20 L by an external pressure of 1.00 atm. During the compression the gas releases 122 J of heat.What is the change in internal energy of the gas?
System releases 126 J heat
=> Q = -126 J
A gas is compressed from an initial volume of 5.60 L to a final volume of 1.20 L by an external pressure of 1.00 atm
Work done = = - P x (V2 - V1)
where,
V2 = Final Volume = 1.2 L = 1.2 x 10^-3 m^3
V1 = Initial Volume = 5.60 L = 5.60 x 10^-3 m^3
P = External Pressure = 1 atm = 101325 Pa
=> Work =
According to the first law,
delta U = Q + W
=> delta U =
Explanation / Answer
Work done = - P x (V2 - V1)
P = 1atm
V1 = 5.6L
V2 = 1.2L
Work done = - P x (V2 - V1)
= -1*(1.2-5.6)
= 4.4atm-L
1 atm-L = 101.325joules
W = 4.4*101.325
= 445.83 joules
Q = -122joules
According to the first law,
delta U = Q + W
=> delta U = -122+445.83 = 323.83 joules >>>> answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.