A voltaic cell consists of a Zn/Zn2+ half-cell and a Ni/Ni2+ half-cell at 25 C.
ID: 1003586 • Letter: A
Question
A voltaic cell consists of a Zn/Zn2+ half-cell and a Ni/Ni2+ half-cell at 25 C. The initial concentrations of Ni2+ and Zn2+ are 1.60 M and 0.130 M , respectively
A.) What is the initial cell potential? Express your answer using two significant figures
B.) What is the cell potential when the concentration of Ni2+ has fallen to 0.500 M ? Express your answer using two significant figures
C.) What is the concentrations of Ni2+ when the cell potential falls to 0.45 V ? Express your answer using one significant figure
D.) What is the concentration of Zn2+ when the cell potential falls to 0.45 V ? Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Zn----> Zn+2 +2e- Eo=0.76V
Ni+2+2e- -------> Ni Eo =-0.25 V
Addition of the above equations give
Zn+ Ni+2 ---------> Zn+2 +Ni Eo= 0.51V
E= EO- 0.0591/2*log [Zn+2]/ [Ni+2]
=0.51-0.0591/2*log (0.130/1.60) =0.542215 V
when the concentration of Ni+2 drops to 0.5M,
E =0.51-0.0591/2*log (0.130/0.5)=0.527288V
c) 0.45= 0.51- 0.0591/2 *log (0.130/Ni+2)
0.02955 *log (0.130/Ni+2)= 0.06
log (0.130/Ni+2)= 0.06/0.02955 =2.03
0.130/Ni+2 =107
Ni+2 =0.130/107 = 0.001215
since cell potentital is at 0.45V
Zn+2/1.6= 107
Zn+2 =107*1.6=171.2 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.