To understand how to use integrated rate laws to solve for concentration. A car
ID: 1002951 • Letter: T
Question
To understand how to use integrated rate laws to solve for concentration.
A car starts at mile marker 145 on a highway and drives at 55 mi/hr in the direction of decreasing marker numbers. What mile marker will the car reach after 2 hours?
This problem can easily be solved by calculating how far the car travels and subtracting that distance from the starting marker of 145.
55 mi/hr×2 hr=110 miles traveled
milemarker 145110 miles=milemarker 35
If we were to write a formula for this calculation, we might express it as follows:
milemarker=milemarker0(speed×time)
where milemarker is the current milemarker and milemarker0 is the initial milemarker.
Similarly, the integrated rate law for a zero-order reaction is expressed as follows:
[A]=[A]0rate×time
or
[A]=[A]0kt
since
rate=k[A]0=k
A zero-order reaction (Figure 1) proceeds uniformly over time. In other words, the rate does not change as the reactant concentration changes. In contrast, first-order reaction rates (Figure 2) do change over time as the reactant concentration changes.
Because the rate of a first-order reaction is nonuniform, its integrated rate law is slightly more complicated than that of a zero-order reaction.
The integrated rate law for a first-order reaction is expressed as follows:
[A]=[A]0ekt
where k is the rate constant for this reaction.
The integrated rate law for a second-order reaction is expressed as follows:
1[A]=kt+1[A0]
where k is the rate constant for this reaction.
PART A
The rate constant for a certain reaction is k = 3.50×103 s1 . If the initial reactant concentration was 0.400 M, what will the concentration be after 5.00 minutes?
Express your answer with the appropriate units.
PART B
A zero-order reaction has a constant rate of 5.00×104M/s. If after 75.0 seconds the concentration has dropped to 2.50×102M, what was the initial concentration?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
A)
we know that
the unit of rate constant is M^(1-n) s-1
here
n is the order of the reaction
given
rate constant = 3.5 x 10-3 s-1
so
1-n = 0
n = 1
so
this reaction is 1st order
now
for 1st order reactions
[A] = [Ao] x e^(-kt)
ln A = ln Ao - kt
given
time (t) = 5 min = 5 x 60 = 300 s
so
ln A = ln 0.4 - ( 3.5 x 10-3 x 300)
ln A = -1.96629
A = 0.14
so
the concentration after 5 minutes is 0.14 M
2)
for zero order reaction
[A] = [Ao] - kt
using given values
2.5 x 10-2 = [Ao] - ( 5 x 10-4 x 75)
[Ao] = 0.0625
so
the initial concentration is 6.25 x 10-2 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.