Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal sample with a mass of is 0.00815 Kg is placed in a graduated cylinder. T

ID: 1001907 • Letter: A

Question

A metal sample with a mass of is 0.00815 Kg is placed in a graduated cylinder. The volume of the water in the graduated cylinder increased 8.6 ml. What is the density of the metal sample? Would this metal sample sink or float in water? 11. Which of the following is equivalent to 90 degree C ? a) 200K b) 194 F C) 32.2 F d) 183K 12. Calculate the amount of heat necessary to increase the temperature of 5 times 10^4 mg of water from 30 degree C to 100 degree C? 13. Which of the following possesses thermal energy? a) molecules colliding to form bonds b) a metal sample in a beaker c) an oscillating fan d) a pencil falling off a desk 14. Give an example of the following: a) An element (write the name or symbol) b) Matter that is not a pure substance write name or symbol

Explanation / Answer

10) The weight of the solid = 0.00815 kg = 8.15 gm

The volume of water displaced by the solid = volume of the solid = 8.6 mL.

Density of the sample = mass(weight)/volume = 8.15 gm/8.6 mL = 0.9476 gm/mL 0.95 gm/mL (ans)

The density of water is 1.00 gm/mL. Since the sample is less dense than water, the sample will float on the water (ans).

11) We employ the relation T = t + 273 where T = temperature in the Kelvin scale, t is the temperature in °C (parts a and d). We have,

90°C = t

and hence, 90 = T – 273

===> T = 363

Options (a) and (d) do not match the temperature value given, hence we reject these.

For parts (b) and (c), we employ the relation

C/5 = (F – 32)/9

where C is the temperature in °C and F is the temperature in Fahrenheit scale. Now, C = 90°C

Therefore,

90/5 = (F – 32)/9

===> 18 = (F – 32)/9

===> 162 = F – 32

===> F = 162 + 32 = 194

Ans: (c) 194 F

12) We convert the temperatures to Kelvin scale by noting that T = t + 273 where T = temperature in Kelvin scale; t = temperature in Celsius scale.

Therefore, T1 = 30 + 273 = 303 K

T2 = 100 + 273 = 373

Mass of water = 5*104 mg = (5*104 mg)*(1 gm/104 mg) = 5 gm

Specific heat of water = 4.1813 J/gm.K

Therefore, the heat required = (5 gm)*(4.1813 J/gm.K)*(373 – 303) K = 1463.455 J = 1.46 kJ (ans)

13) (a) Molecules colliding to form bonds – As per kinetic theory, the molecules have kinetic energy and when they collide and form bonds, conversion of energy from one form to another form takes place.

14) (a) Sodium (Symbol: Na)

(b) A mixture is a substance that is not pure (that is it does not contain only one type of element or compound). An example can be a mixture of iron fillings and sulfur powder.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote