The osmotic pressure due to 2.20 g polyethylene (I=1) dissolved in enough benzen
ID: 1000737 • Letter: T
Question
The osmotic pressure due to 2.20 g polyethylene (I=1) dissolved in enough benzene to make 100 ml of solution is 1.10 x 10^-2 atm at 25C. Calculate the molar mass of polyethylene. Would the osmotic pressure be higher or lower than 1.10 x 10^-2 atm if the solution was made with 2.20 g of a polyethylene that has a greater average molar mass? Explain. The osmotic pressure due to 2.20 g polyethylene (I=1) dissolved in enough benzene to make 100 ml of solution is 1.10 x 10^-2 atm at 25C. Calculate the molar mass of polyethylene. Would the osmotic pressure be higher or lower than 1.10 x 10^-2 atm if the solution was made with 2.20 g of a polyethylene that has a greater average molar mass? Explain. Would the osmotic pressure be higher or lower than 1.10 x 10^-2 atm if the solution was made with 2.20 g of a polyethylene that has a greater average molar mass? Explain.Explanation / Answer
Answer: Vant Hoff's equation V = nRT
Given =0.011atm, V=100ml, R=0.0821 L atm mol-1, T=25deg C=298K and wt of polyethylene=2.20g/100ml=22g/L
n=wt/mwt
Finally M.wt=(wt*RT)/V= (22*0.0821*298)/(0.011)=48.93g =4893 1.6 g/mol
The osmotic pressure is constant when the solution made with 2020g of polyethylene that has a greater average molar mass described in vant Hoff's equation.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.