Determine delta G^o_rxn using the following information. H_2(g) + CO(g) rightarr
ID: 1000027 • Letter: D
Question
Determine delta G^o_rxn using the following information. H_2(g) + CO(g) rightarrow CH_2 O(g) delta H^o = +1.9 kJ; delta S^o = -109.6 J/K +57.7 kJ -41.5 kJ -30.8 kJ +34.6 kJ +17.3 kJ Determine the equilibrium constant for the following reaction at 298 K. SO_3(g) + H_2 O(g) rightarrow H_2 SO_4(I) delta G^o = -90.5 kJ 0.964 4.78 times 10^11 9.11 times 10^-8 1.37 times 10^-16 7.31 times 10^15 The Law of Thermodynamics state that for any spontaneous reaction, the entropy of the universe increases. Zero First Second Third Fourth The Law of Thermodynamics states the energy is conserved in chemical processes. Zero First Second Third FourthExplanation / Answer
5. rG°=H°-TS°=1900-(298×-109.6)J=34.6KJ
7. Ist law is based on law of conservation of energy
8. IInd law
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.